română  |   english  |   RSS Feed   Facebook

2008.10.14

Térbe zárt pillanat

Háromdimenziós erotika a Székely Nemzeti Múzeumban

Csipkés fehérneműkkel berendezett „korabeli” budoár, mesebeli tájakra repítő, fotókkal „díszített” járdakő, a Nagy háború borzalmai és békebeli, az amerikaiak század eleji életét megjelenítő zsánerképek: mindezekkel a Székely Nemzeti Múzeum Térbe zárt pillanat - Epizódok a sztereofényképezés történetéből című, november 10-ig látható kiállításán találkozhatnak.
„A Székely Nemzeti Múzeum a műsorpolitikájával igyekszik a saját gyűjteményeinek a bemutatása mellett olyan kiállításokat idevonzani, amelyekkel az itt élőknek, a városlakóknak, a megyebelieknek tudja az érdeklődését, kíváncsiságát felkelteni, kielégíteni. Úgy érezzük, hogy ez a ma esti bemutató ebbe a sorba nagyon szépen beleillik, s hogy az itt kiállított háromdimenziós fotóknak az újszerű installálásával, bemutatásával egy kicsit azoknak a kiállításainknak, rendezvényeinknek a sorát gyarapítjuk, amellyel nemcsak a tárgyi tudást vagy az esztétikai élvezetet szolgáljuk, hanem a látogatót valósággal bele is visszük a kiállított tárgyakba”- mondta el Vargha Mihály, a múzeum igazgatója a kiállítás kedd esti megnyitóján.
Az 1850-1918 között készült képeket Hadnagy Miklós, a Magyar Köztársaság Kulturális Koordinációs Központjának igazgatója méltatta: „ha ennek a kiállításnak egy nagyon rövid jelszót vagy mottót kellene adnom, az egész biztosan úgy hangzana, hogy „Szemüvegesek előnyben!”. És bár azok a kis karton szemüvegek, amelyek az Önök kezében vannak, természetesen nem mindennapos használatra születtek, hanem ennek a kiállításnak a megtekintésére, azt gondolom, hogy ez a kiállításnak a kulcsa. E nélkül ugyanis az itt látható fotográfiák elmosódottak, életlenek.”
Ezek a fotográfiák az adott kor írott sajtója által közölt hírekhez készültek, tehát megörökítenek politikai eseményeket, katasztrófákat, háborút, de a természetjárásnak a különböző helyszíneit, külföldi épületeket, szobrokat is. Rendkívül népszerűek voltak Magyarországon a külföldi helyszínekről készített sztereofotók, hiszen, akárcsak ma, egyszerűbb volt ezeket megvásárolni és birtokolni, mint az adott helyszínre elutazni. „Itt, a hátam mögött láthatóak az urak akkori kedvencei: természetesen a női aktokról beszélek. Ezeknek nem is a készítése a rendkívül érdekes, hanem a piaci forgalmazása és megvásárlása, hiszen - finoman szólva - a törvényesség határát súrolta ezek készítése és birtoklása. Emiatt utcai zugárusoktól és jól informált, megbízható optikusoktól, fényképészektől lehetett ezeket megvásárolni. Majd később, a tizenkilencedik század második felétől már újságban is hirdették ezeket a képeket, és katalógusokban is lehetett belőlük válogatni”- mesélt a nagy sikert aratott budoárban található képekről Hadnagy Miklós.
Végül Csergő Tibor, a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum igazgatója, a vándorkiállítás erdélyi szervezője számolt be az eddigi sikerekről: 2008 februárja óta Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron és Gyergyószentmiklóson is nagyjából egy-két hónapot töltött el a kiállítás, és valamennyi városban több, mint kétezer embert vonzott. Mindenki hasonló látogatottságot kívánt a Székely Nemzeti Múzeumnak is.

A kiállítás november 10-ig látható a múzeum Tolerancia termében.

Erdős Zsófia


Varázsszemüveg a porondon

A kedd délutáni kiállításmegnyitón a múzeumpedagógiai foglalkozásokon nagy gyereksereg zsibongott: az egészen kicsiktől a kiskamaszokig mindenki lelkesen vetette bele magát a különböző, kiállításhoz kapcsolódó fejlesztő játékokba. A kis asztalok köré ülve, piros-kék ceruzákkal rajzoltak egymásnak üzeneteket a gyerekek, amelyek azon nyomban, ahogy felkapták a varázsszemüvegeket, térhatásúakká is váltak. A kíváncsiak a gyereksarokban felállított „porondon” hatalmas kirakókockákból karácsonyi ajándékokat bontogató amerikai kicsik kinagyított fotóit rakosgathatták össze, akik pedig belemelegedtek a játékba, az asztaloknál folytathatták a puzzle darabkák illesztgetését. Többen a padon üldögélve nézték végig Tomi mesés kalandjait - természetesen varázsszemüveggel-, vagy egy modern sztereonéző automatába kukucskálva lesték meg sok-sok állat térhatású fényképét. A kisiskolások pedig egy-egy sétáló füzettel indultak útnak a kiállított képek között, s így - mire megoldották a feladatokat- a térhatású fotók kis szakértőivé válhattak. A kiállításhoz kapcsolódva továbbra is várjuk gyermekcsoportok jelentkezését a múzeumpedagógiai foglalkozásokra.

Bartha Zonga



Térbe zárt pillanat - különleges háromdimenziós fényképkiállítás a Székely Nemzeti Múzeumban

Különleges, 1850 - 1918 között készült háromdimenziós fényképekkel ismerkedhetnek meg azok, akik ellátogatnak a Székely Nemzeti Múzeum Tolerancia termébe az október 14-én, kedden este 7 órakor nyíló, Térbe zárt pillanat című fényképkiállításra.
A Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának és Felvinczi Sándor magángyűjteményének legérdekesebb darabjaiból létrehozott tárlatot Hadnagy Miklós, a Magyar Köztársaság Kulturális Koordinációs Központjának igazgatója nyitja meg.

A kiállítás november 10-ig látható a Székely Nemzeti Múzeumban.


Térbe zárt pillanat – Epizódok a sztereofényképezés történetéből

Kiállításunk háromdimenziós fényképeket mutat be: a fotók egy piros-kék „szemüveg” segítségével térhatásúvá válnak, a magasság és a szélesség két dimenziója mellett a mélység harmadik dimenziójával gazdagodnak. A felvételek témája igen változatos, közös bennük, hogy mindegyik eredetije egy sztereofénykép. Ez a különleges fotográfia valójában kettő, egymástól kissé eltérő képből áll, amelyeket az emberi szem állásának megfelelően két különböző szögből vettek fel ugyanarról a tárgyról. A képpár egy speciális szerkezetben, a sztereoszkópban szemlélve egyetlen térhatású képpé olvad össze a képnézegető tudatában. A Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának és Felvinczi Sándor magángyűjteményének leglátványosabb, legérdekesebb, 1850 és 1918 között készült sztereofelvételei a digitális képfeldolgozás és az anaglif-eljárás segítségével, sztereonéző készülék nélkül válnak háromdimenzióssá, a látogatónak csak egy piros-kék papírszemüvegre van szüksége. Az anaglif-technika már több mint száz éve ismert külföldön és Magyarországon egyaránt, lényege, hogy a jobb és bal szem helyzetének megfelelően felvett két képet úgynevezett kiegészítő – komplementer - színekkel (pirossal és kékkel) másolják egymásra. Az így kapott képet a kétszínű szemüveg segítségével, a kiegészítő színek hatásmechanizmusának köszönhetően, az emberi agy térben képes érzékelni.
Sztereofényképek már az 1840-es években készültek Nyugat-Európában és Magyarországon egyaránt. A 19-20. század fordulóján számos cég, például az amerikai egyesült államokbeli B.W. Kilburn Company (1865-1909), az Underwood&Underwood (1882-1923), valamint a német Neue Photographisce Gesellschaft (1894-1922) gyártotta nagy mennyiségben és értékesítette világszerte a sztereofotókat. A képek olyan aktuális eseményeket örökítettek meg, amelyekről a sajtó tudósított, s az emberek fantáziáját, „vizuális kíváncsiságát” izgatták. A nagy nemzetközi kiállítások, diplomáciai események, háborúk és természeti katasztrófák fotográfiái mellett sokakat érdekeltek az egyes országokat bemutató sztereofelvételek. Az urak körében keresettek voltak az aktokat, lenge öltözetű nőket ábrázoló képek is.
Hazánkban a sztereofényképek a 19. század végén és a 20. század első két évtizedében terjedtek el szélesebb körben. Ekkor a fotótechnika egyszerűsödése már lehetővé tette, hogy a hivatásos fényképészek mellett műkedvelő fotográfusok és magánfényképezők is próbálkozzanak sztereofotográfiák készítésével. A külföldi sztereofénykép-készítő és -forgalmazó cégek nagy példányszámban árusított felvételei Magyarországra is eljutottak,formálták a magyar fényképvásárlók, gyűjtők, fényképezők ízlésvilágát, s aktuális ismereteket közvetítettek a világ távoli tájairól. A térhatású képeket alkalmazták oktatási segédeszközként is.
A sztereofotográfiák fénykora az 1910-es évek végén leáldozott, ekkorra már a képes magazinok és újságok, valamint a mozgókép, a film gyorsabban és lebilincselőbben tájékoztatta a nagyközönséget a világ történéseiről. Sztereofényképek azóta is készültek és készülnek, számos magánfényképező ma is műveli a fotografálás e műfaját. A térhatás érzékeltetésére az anaglif-eljárást alkalmazzák napjainkban a tudományos életben (térképészet, űrkutatás) és a műszaki oktatásban; készülnek filmek, újságok és könyvek képmellékletei, valamint fotókiállítások ezzel a módszerrel.

Bognár Katalin, Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár



2023.09.30
A László Kálmán Gombászegyesület, a Kónya Ádám Művelődési Ház és a Székely Nemzeti Múzeum szervezésében szeptember 30-án, szombaton hagyományos gombanapot tartanak a Kónya Ádám Művelődési Házban, melyre szeretettel várnak minden természetkedvelő családot. [ részletek ]
2023.09.07
Szeptember 7-én, csütörtökön 18 órától újabb időszakos kiállítása nyílik a Székely Nemzeti Múzeumnak az intézmény ideiglenes kiállítóhelyén, a Lábasházban. [ részletek ]
2023.08.26
A Székely Nemzeti Múzeum Árnyalatok című kiállításának záróeseményeként augusztus 26-án, szombaton Páll Etelka szövő, növényi festő és Borbély Izabella selyemfestő vezetésével újabb műhelymunkát tartunk felnőttek számára. [ részletek ]
2023.07.22
A Székely Nemzeti Múzeum Árnyalatok című kiállításához kapcsolódóan 2023. július 22-re, szombatra Páll Etelka, szövő, növényi festő és Borbély Izabella, selyemfestő vezetésével műhelymunkát hirdetünk olyan felnőttek számára, akik a növényi festés, mintázás rejtelmeibe szeretnének betekintést nyerni. [ részletek ]
2023.06.24
A Székely Nemzeti Múzeum 2023. június 24-én, szombaton 19 órakor újabb időszakos kiállítását nyitja a Lábasházban. [ részletek ]
2023.06.24
A Székely Nemzeti Múzeum idén június 24-én, szombaton, a színek és fények jegyében szervezi meg hagyományos családi napját, a Múzeumok Éjszakáját. [ részletek ]
2023.05.22
A Székely Nemzeti Múzeumnak 1912 óta otthont adó, Kós Károly által tervezett monumentális múzeumépülete 2023-ra teljesen megújult. [ részletek ]
2023.05.15
2023. május 15-én, hétfőn 17 órától a sepsiszentgyörgyi Lábasházban megemlékeznek László Attila geológusról. [ részletek ]
2023.05.18
Május 18-a 1977 óta a közgyűjtemények ünnepe, a múzeumok világnapja, mely alkalomból a Székely Nemzeti Múzeum különleges meglepetéssel készül. [ részletek ]
2023.05.04
2023. május 4-én, csütörtökön 17 órától nyílik a Székely Nemzeti Múzeum ideiglenes kiállítóhelyén, a Lábasház Pincegalériájában Hugyecsek Balázs szentendrei képzőművész, restaurátor Gyufával kaszálunk című kiállítása. [ részletek ]
2023.04.21
A Székely Nemzeti Múzeumnak a Lábasházban lévő ideiglenes kiállítóterében április 21-én, pénteken 17 órától a László Ferenc: Táj és tudomány. Válogatott írások a Székelyföld régészete és a művelődéstörténet köréből című kötet bemutatására kerül sor. [ részletek ]
2023.03.23
Március 23-án, csütörtökön 17 órától, a Székely Nemzeti Múzeum ideiglenes kiállítóhelyén, a Lábasház Pincegalériájában nyílik Nemes András Csaba szobrász és Vajna László K. festőművész Emberközelben című kiállítása.[ részletek ]
2023.03.13
A Székely Nemzeti Múzeum felújított, Kós Károly által tervezett ikonikus múzeumépületének ez év novemberi megnyitása után az intézmény első, új szemléleti és módszertani alapokra helyezett kiállításai várják majd a látogatókat.[ részletek ]
2023.03.14
Az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc 175. évfordulója, illetve a Petőfi bicentenárium alkalmából a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy Petőfi emlékezete és az 1848-as ereklyék Háromszéken című kiállítását nyitja 2023. március 14-én, kedden 18 órától, a Székely Nemzeti Múzeum ideiglenes kiállítóhelyén, a Lábasházban.[ részletek ]
2023.02.28
Az „Ez sör! A sernevelőtől sörgyárig” című vándorkiállításunk hamarosan tovább utazik Sepsiszentgyörgyről.[ részletek ]
2023.02.23
Február utolsó csütörtöki délutánján, 23-án 17 órától nyitjuk következő, ezúttal néprajzi témájú kamarakiállításunkat a Lábasház földszinti termében.[ részletek ]
2023.01.31
Éltes Barna Székely Nemzeti Múzeum udvarán újonnan felállított alkotásának margójára[ részletek ]
2023.01.19
2023. január 19-én, csütörtökön nyílik a Székely Nemzeti Múzeum legújabb kiállítása az intézmény ideiglenes kiállítóhelyéül szolgáló Lábasház Pincegalériájában.[ részletek ]
2022.11.24
A Székely Nemzeti Múzeum ideiglenes kiállítóhelyén, a sepsiszentgyörgyi Lábasház Pincegalériájában nyílik Mara Kinga Villő magyarországi festőművész Tizenöt stáció című kiállítása 2022. november 24-én, csütörtökön 17 órától. [ részletek ]
2022.11.10
Ez sör! A sernevelőtől a sörgyárig címmel nyílik történelmi kiállítás a Székely Nemzeti Múzeum ideiglenes kiállítóhelyén, a sepsiszentgyörgyi Lábasházban 2022. november 10-én, csütörtökön 18 órától. [ részletek ]
Felelős szerkesztő: Vargha Mihály.
© Copyright: Székely Nemzeti Múzeum, 2023.